הצללה

צל על ביתך

בשנים האחרונות אנו עדים לתנופת חידוש עירוני המלווה בהריסת בתים חד-קומתיים ובניית בתים רב-קומתיים במקומם. תכנית תמ"א 38, המאפשרת הוספת קומות, מעצימה את התופעה. לא אחת קורה שבנייה כזו גורמת להצללה על הבתים השכנים ומפחיתה על ידי כך את שעות השמש הדרושות לחימום מים בדודי השמש ומצלילה ומחשיכה דירות בקומות הנמוכות. מקרה כזה מפתח-תקווה הובא למשרדנו עם בקשה לחשב את אובדן האנרגיה ושעות השמש שנגרמו לדיירים.
מצאנו שהיתר הבנייה המקורי היה לבנין בן 5 קומות. הקבלן קיבל הקלה שאפשרה בנייה בגובה שבע קומות. מתברר שהשינוי היה מהותי לגבי מספר שעות הצל שהוטל על הבית השכן.
בעזרת מודד מוסמך מדדנו את המרחקים והגבהים של שני הבניינים, ועל סמך התוצאות חושבו שעות הצל שנוצרו על הקולטנים של דודי השמש ועל הדירות בבית השכן. לאחר מכן חושב אחוז אובדן האנרגיה על שטח כל קולט של דודי השמש. התוצאות הושוו לתקן הישראלי להצללה ונמצא ששלושה דודי שמש מתוך חמישה איבדו אנרגיה מעל למותר על פי התקן הישראלי. נמצא גם שהדירות שרויות שעות רבות בצל בחודשי החורף. לדוגמה, הקומה הראשונה קיבלה שעתיים – שלוש שמש ביום בלבד במשך 6 חודשים, מספטמבר עד סוף פברואר.
דוגמא למספר שעות צל על דלת דירה שנבדקה

גובה: גובה השמש מעל לאופק.

אזימוט: מיקום השמש בשמים יחסית לצפון.

אפור = צל במשך חלק מהשעה (כחצי שעה ומעלה)

אפור כהה = צל במשך שעה שלמה

סגול = השמש זורחת או שוקעת במהלך אותה שעה ולכן יש פחות משעה שמש ישירה

צהוב = שמש ישירה

הוספת קומות רבות בתוך מרקם של שכונה קיימת מועדת ליצור הצללה על בתים שכנים מאחר והמרחק בין הבתים אינו משתנה בעוד הבתים צומחים לגובה. הפיצוי, גם אם הוא ניתן, אינו מכסה לאורך זמן את אובדן היעילות של דודי השמש והגדלת שעות חימום מים באמצעות חשמל או את הפסד השמש בחדרים. לכן חשוב להיות ערניים לכל שינוי המתרחש בסביבתכם כבר בשלב מוקדם בו אפשר להגיש התנגדות מנומקת ומגובה בהוכחות.

אם גם לידך עומדים לבנות בית גבוה ואתה חושש לאבד שעות שמש - וגם אם כבר בנו - פנה אלינו לייעוץ ואנחנו נחשב את אחוז איבוד האנרגיה.

המשרד נותן ייעוץ וחוות דעת בנושאי סביבה מגוונים שעל חלקם אתם יכולים לקרוא באתר. אם אתם סובלים ממפגע סביבתי כל שהוא המשפיע על בריאותכם, על מצב הרוח שלכם או על אושרכם בכלל ומעוניינים לבקש פיתרון, ליחצו על הכפתור כאן