ארצנו ברוכת שמש ולמרות זאת קיימת בעיה של הצללה. הבעיה נוצרת כאשר בתים גבוהים נבנים במרחק קטן זה מזה ויוצרים צל במשך רוב שעות היום אחד על השני. ההצללה ארוכה יותר בחודשי החורף כי אז השמש אינה עולה גבוה בשמים אפילו בצהריים והצל נשאר ארוך כל שעות האור. דירות בקומות התחתונות אינן מקבלות שמש כלל או שהן מקבלות קרני שמש במשך זמן מועט בכל יום. הן דורשות הוצאה כספית גבוהה יותר לחימום, הסיכויים שיתפתח בהן עובש גדולים יותר וגם כמות האור בהן פחותה. לכן חשוב להקפיד על רווח מתאים בין הבניינים. דבר זה אפשרי רק במקומות שבהם המתחם עם הבניינים הגבוהים תוכנן מראש כמקשה אחת.

בחידוש בניינים במסגרת תכנית תמ"א 38 שמאפשרת בניית שתי קומות נוספות על הקיים או במקרים של הריסת בתים ישנים, נמוכים והקמת בתים בני 8-7 קומות במקומם, המרחק בין הבניינים נשאר כבעבר. תופעת ההצללה במצב כזה שכיחה והיא פוגעת בחימום מים באמצעות דודי השמש הניצבים על גגות הבתים השכנים.

התקן הישראלי מגדיר את האחוז המותר של שעות השמש המופחתות על דוד השמש בבניין שכן. כל הפחתה מעבר לאחוז זה מזכה בפיצוי כספי. עם זאת, עדיף לפעול אצל ועדות התכנון והבנייה לפני אישור תכניות הבנייה הגבוהה בשכנות אליכם כי תהליך קבלת הפיצוי ארוך ומתיש.

המשרד לייעוץ אקולוגי עורך את החישובים של הפחתת שעות השמש ומצייד אותכם במידע חיוני שיעזור לכם מול ועדות התכנון והבנייה.
 
קראו עוד...

אוויר נחשב למזוהם כאשר כמות החומרים הזרים הנמצאת בו גבוהה מהנקוב בתקן. הרגישות לזיהום אוויר אינדיוידואלית וכל אחד יגיב ברמת זיהום שונה ובצורה שונה. הדבר דומה לריח: כאשר האחד אינו מריח דבר, חברו כבר מרגיש שהוא נחנק.

זיהום אוויר קורה כאשר האוויר סופח חומרים טבעיים וחומרים הנפלטים מפעילות האדם. אבק בא מהטבע אבל אדי בנזין, פיח, עשן ואדי חומרים כימיים שונים הנפלטים מארובות או ממפלטי מכוניות הם חומרים מעשה ידי אדם.

איך נדע אם האוויר מזוהם? על ידי מדידה מקצועית שתמדוד את ריכוז החומרים באוויר ותשווה אותם לתקן שנקבע על סמך מחקרים רפואיים שמצאו שבריכוז נמוך מהתקן אין סכנה לבריאות.

לא כל ארובה שפולטת עשן ופיח צריכה להעלם אבל כל ארובה צריכה לעמוד בתקן. כיום יש אמצעים מגוונים להפחתת פליטות של חומרים לאוויר וזכותו של כל אזרח לתבוע שהחוק ייאכף.

המשרד לייעוץ אקולוגי טיפל במגוון מקרים כאלה ומצא להם פתרון.
 
קראו עוד...

המשרד נותן ייעוץ וחוות דעת בנושאי סביבה מגוונים שעל חלקם אתם יכולים לקרוא באתר. אם אתם סובלים ממפגע סביבתי כל שהוא המשפיע על בריאותכם, על מצב הרוח שלכם או על אושרכם בכלל ומעוניינים לבקש פיתרון, ליחצו על הכפתור כאן