זיהום אוויר

בית המשפט – זיהום אוויר
בבית המשפט
 

אף אחד לא רוצה שגלי עשן סמיך יחדרו לביתו ויפגעו בבריאותו ובבריאות בני ביתו, ועוד פחות מזה ירצו לקבל התקפי אסתמה. אבל זה מה שקרה לאישה בגיל מתקדם מנתניה. אל מול ביתה הוקם בנין גבוה ומאז החלה האישה לסבול מהתקפי אסתמה. בעלי הבניין הכחישו מכל וכל  שהם אחראים על המפגע. הסבל של האישה היה קשה מנשוא והיא פנתה לבית המשפט. בית המשפט קרא לי לתת עדות מומחה בענין.
בדקתי ומצאתי שהפעילות המתקיימת בבניין אילצה להכניס גנרטור לגיבוי למקרה של הפסקות חשמל. הוראות התחזוקה של הגנרטור דרשו הפעלה מבוקרת שלו מעת לעת. מצאתי שהגנרטור הופעל לא לפי הוראות היצרן במטרה לחסוך בדלק. לכן פליטת עשן לבן וסמיך שיצא מפתח צינור המפלט הייתה בלתי נמנעת. התברר גם שפתח צנור המפלט הונח בגובה של כ-2 מטר מעל הקרקע ובמקביל לה. העשן שנפלט נכלא בין הבניינים וחדר לביתה של המתלוננת. על סמך חוות הדעת שנתתי השופט חייב את הנתבעים למלא אחר הוראות היצרן ולהתקין פילטר בפתח צינור המפלט.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צינור המפלט מהגנרטור מקביל לקרקע. מאחוריו נמצאים חלונות הדירה של המתלוננת.

בית המשפט – זיהום אוויר

מה קורה כאשר ריח טיגונים מבית קפה עולה היישר לחדר השינה שלכם, גורם לבחילות, לסחרחורות ומדיר שינה מעיניכם? זה מה שקרה לקבוצת דיירים בכפר סבא. הדיירים סבלו קשות מריח הטיגונים שעלה מבית קפה השוכן בקומת הקרקע של ביתם. כל פניותיהם לבעל בית הקפה היו לשוא. בעל המסעדה דחה את טענות הדיירים כחסרות שחר מאחר שמותקן אצלו מנדף, הוא ממעיט לטגן וחדרי השינה של הדיירים נמצאים בצד השני של הבניין. בלית ברירה פנו הדיירים לבית המשפט והשופט מינה אותי לעדה מומחית מטעמו.
לאחר ביקור במקום ושיחה עם הצדדים תמהתי האם הדיירים אינם מגזימים אולם הדיירים עמדו על דעתם שריחות הטיגון עולים לחדריהם בלילות והם סובלים מאוד. לאחר בדיקה מדוקדקת מצאתי שהמנדף לא היה תקני והצינור המוציא את האדים של הטיגון מוחבא בתיקרה והפתח שלו נמצא מתחת לחלונות חדרי השינה של הדיירים. על סמך מימצאים אלה שהגשתי לבית המשפט חייב השופט את בעלי בית הקפה להתקין מנדף תקני ולהוריד את הצינור.

פלאפל מתחת לחלונך

 

אם אתם אוהבים פלאפל אין זאת אומרת שאתם מוכנים לגור בדירה הנמצאת מעל לחנות שבה מטגנים כל היום פלאפל ולספוג את הריחות והעשן. זה מה שקרה לדיירות בקומה השנייה בבית במרכז תל אביב. הן הגישו תביעה בבית משפט השלום כנגד פתיחת חנות לממכר פלאפל בחזית ביתן בטענה שהן רגילות לשבת במרפסת ביתן בימי הקיץ המחניקים ולשאוף שם אוויר והן לא תוכלנה להמשיך בכך בגלל הריחות שיעלו מטיגון הפלאפל. הן הגישו תביעה  לבית המשפט והשופט ביקש ממני לתת חוות דעת.

בחוות הדעת חייבתי התקנת מנדף תקני על פי התקנות העירוניות והצעתי שבעל החנות יתקין על חשבונו מזגני אוויר בדירות שתי המתלוננות. הפתרון התקבל על דעת שני הצדדים והחנות נפתחה.

להזיז ארובה

לפעמים נדמה לנו שלפנינו ניצבת בעייה גדולה שלא נוכל לפתור אותה ולאחר התייעצות עם מומחה מתברר שהבעיה ניתנת לפתרון בפשטות. זה מה שקרה לזוג צעיר מקרית אונו שהשכן בבית הדו-משפחתי שלהם בנה ליד חדר השינה של ילדתם הקטנה ארובה לפליטת עשן מתנור החימום בסולר החדש שקנה. הם פנו אלי בבקשה לקבל חוות דעת לפני הגשת תביעה משפטית.
מצאתי שאכן מיקום הארובה יגרום לגזים ולעשן לחדור לחדריהם והערכתי שישנה אפשרות להזיז את הארובה כך שתמלא את תפקידה מבלי להפריע להם או לשכן. הצעתי להם לנסות לפנות בעצמם אל השכן בבקשה להזיז את הארובה לפני הגשת התביעה. הם דרשו שאפנה במקומם. נוכחתי שהדרישה נובעת מחששם לתגובת השכן. ניסיתי לשכנע אותם לפנות אליו בעצמם ולפתוח בזה יחסי שכנות טובים. משנעתרו להצעתי הם פנו לשכן. הם מצאו אצלו אוזן קשבת והארובה הוזזה לשביעות רצון שני הצדדים.

המשרד נותן ייעוץ וחוות דעת בנושאי סביבה מגוונים שעל חלקם אתם יכולים לקרוא באתר. אם אתם סובלים ממפגע סביבתי כל שהוא המשפיע על בריאותכם, על מצב הרוח שלכם או על אושרכם בכלל ומעוניינים לבקש פיתרון, ליחצו על הכפתור כאן